Металът
За производството на 1 кг. желязо се използват 12 кг. материали (желязна руда, експлозиви, природен газ, антрацит, варовик, кокс и др.), 91 кг. вода и 1,9 кг. въздух.
Желязото се получава от желязна руда, най-често хематит. При извличането му от рудата в него има 3,5 - 4,5% въглерод, което го прави твърдо, но пък чупливо. Когато нивото на въглерод се сведе под 2% се получава стомана, която е по-гъвкава като материал. Това става, когато желязото се разтопи и в него се вкара въздух. При производството на 1 кг. стомана се използват по-малко първични материали – 8,9 кг., вода – 59 кг. и въздух – 530 гр.
Около 55% от желязото и стоманата, които консумираме днес, са рециклирани. При производството на рециклирана стомана използваните количества вода и въздух са приблизително равни на тези при първичната стомана, но изходните материали са три пъти по-малко.
Процесът на рециклирането на метал постоянно се усъвършенства. Рециклирането носи на човечеството приблизително 80,7 милиона тона метал годишно или повече от половината метал, който циркулира в света. Чрез рециклиране се осигуряват около 65% от оловото, 55% от стоманата и желязото и повече от 30% от алуминия.
Вече няколко пъти споменахме алуминият. Той е сред ключовите суровини, ако искаме разделното събиране на отпадъци да доведе до истински спад в потреблението на енергия и ресурси. Рециклирането на една алуминиева кутийка спестява ток, с който можем да гледаме телевизия три часа. За рециклирането на алуминия е нужна едва 5% от енергията, която се използва при извличането му от боксит. В сложния процес на производство, от четири части боксит се получава едва една част алуминий. Една алуминиева опаковка може да бъде рециклирана неограничен брой пъти
И за десерт – нещо любопитно и, разбира се, полезно. Нали знаете, че златото също е метал? Доста скъп при това. Е, може би ще ви притесни малко фактът, че зад всеки произведен килограм злато стоят още 540 000 кг. остатъчни и отпадъчни продукти (зад производството на 1 кг. мед отпадъчните продукти са 356 кг., а зад 1 кг. алуминий - 66 кг.). А ако вярваме на Encyclopedia of Earth, в един тон скрап от компютри се съдържа повече злато отколкото в 17 тона златна руда.
1 | 2 | 3 | част 4 | 5 | 6 | 7 | 8
следваща страница: Пластмасата |